MY CARTCart is empty

LALELER IS RETURNING HOME

Ali Yetgin Yapı Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketimiz öncülüğünde ve Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen, ''Laleler Anayurduna Geri Dönüyor'' projesi AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı 2015 yılı Erasmus+ Mesleki Eğitim, Öğrenici ve Personel Hareketliliği kapsamında başarılı bulunarak kabul edilmiş olup, hibe sözleşmesi Yönetim Kurulu Başkanımız Ali YETGİN tarafından imzalanmıştır.

Aşkı, sevgiyi ve hayal gücünü temsil eden lale, tarihimizde Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir devre adını verdirecek kadar önemsenmiş, sadece çiçek olarak yetiştirilmekle kalmamış, aynı zamanda edebiyatta, mimaride, çini ve kumaş desenleri gibi birçok farklı alanlarda yaşatılmıştır. Lalenin Anavatanı olan Ülkemizde ecdadımızın bizlere bıraktığı mirasımıza sahip çıkmamız gereklidir. Ülkemizde çiçek soğanı ve soğanlı kesme çiçek üretimi incelendiğinde üretim materyalinin büyük bir kısmı yurt dışından temin edilmekte ve oldukça pahalıdır. Üreticiler ve teknik personeller çiçek soğanı ve soğanlı kesme çiçek türlerinin modern yetiştirme teknikleri hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.
 
Ülkemizin ekonomik gelişmişliğine ve çiçek soğanlarının genetik zenginliğine bağlı olarak yakın gelecekte bu sektörün büyüyeceği ve sektörde kalifiye eleman ihtiyacının olacağı kaçınılmazdır. Proje amacımız; Hollanda'da lale soğanı ve kesme çiçek yetiştiriciliği ile ilgili modern çevre dostu üretim teknikleri, mekanizasyon, paketleme, pazarlama ve depolama konularında teorik ve uygulamalı eğitimler almak, yapılabilecek yeni teknik ve yöntemleri belirlemek ve kazanılan deneyimleri ülkemizde mesleki eğitim yolu ile yaygınlaştırmaktır.

 Asya Lale olarak Firmamız; Ülkemizin en büyük ve tek çiçek soğanı üretim merkezi haline gelmiş, bu projeye de inanarak ve isteyerek öncülük etmiştir. Firmamız şu anda 500 dekarlık üretim sahasında, başta 100 farklı çeşitte lale soğanı, 20 farklı çeşitte sümbül soğanı, 20 farklı çeşitte nergis soğanı olmak üzere, diğer soğanlı, yumrulu ve çok yıllık süs bitkileri üretimi yapmaktadır. Üretim ve üretim sonrası kullanılan; Hollanda' dan özel olarak getirtilen dikim, söküm,  söküm sonrası  kurutma, numaralandırma, otomatik sayım, paketleme ve saksılama makineleri, 3000 m2’lik son teknoloji soğuk hava deposu ve yıllık 50 milyon/adet lale soğanı üretim  kapasitesi  ile  Türkiye'nin  en büyük ve tek çiçek soğanı üretim merkezi haline gelmiş bulunmaktayız.

Laleler Ana Yurduna Geri Dönüyor Projesiyle; Asya Lale Firmamız öncülüğünde, Dünyada sektörün lideri olan Hollanda da bulunan lale soğanı ve kesme çiçek yetiştiriciliği yapan büyük bir firma olan DE WİT BLOEMBOLLEN B.V ev sahipliğinde proje eğitimleri gerçekleştirilecektir.  Türkiye’den Konya, Mersin, Antalya ve Yalova illerinden 24 mesleki eğitim personelinin katılacağı ve 11 gün sürecek eğitim faaliyetleri ‘Avrupa’nın Bahçesi’ olarak bilinen dünyanın en büyük çiçek bahçesi olan KEUKENHOF Çiçek Fuarı'nın açık olduğu 18-28 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek, katılımcılar burada da eğitim alacaklardır.

Projenin yurt dışı eğitimlerinden sonra; Anadolu'nun Dünyaya armağanı olan, ismini bir devre vermiş, zarafeti ve güzelliği ile insanları büyülemiş olan laleyi Anadolu'ya tekrar kazandırmak, bu güzel çiçeği Anadolu halkına tekrar sunmak ve Türkiye süs bitkileri sektörüne lalenin girmesini sağlamak amacıyla mesleki eğitim personellerimizin kazanımlarını ve proje çıktılarının sektörde eğitim ve yayım çalışmaları ile yaygınlaştırılması yapılacaktır.
All Rights Reserved. © Asya Lale | www.asyalale.com facebook twitter instagram instagram