MY CARTCart is empty

CALENDULA DESEASES

Fusarium Solgunluğu
Belirtileri: Tarla ve sera şartlarında görülen bir hastalıktır. Ağır hasarları ise depo da meydana getirir. Soğanların ortasında koyu kahve, kiremit kırmızısı veya açık menekşe renginde lekelerin görülmesi hastalığı belirtisidir. Böyle soğanlar zamanla sulanır ve çürürler.

Mücadelesi: Kimyasal mücadelesi bulunmamaktadır. Sağlıklı soğan kullanmak hasarlı ve çürük soğanları ayıklamak depo sıcaklığını 2-8 derece arasında kalmasını sağlamak kültürel tedbirler arasında yer alır.

Yaprak Leke Hastalığı
Belirtileri: Bitkinin toprak üstü organlarında görülür. Özellikle çiçeklenme döneminde zararı büyüktür. Yapraklarda sayısız lekeler oluşur. Hasta bitkinin soğanları sağlıksızdır. Sağlıksız soğanlardan çıkan bitkiler cılız ve zayftır.

Mücadelesi: Çiçek açmadan önce ve çiçeklenme sırasında bitkiler %1 lik bordo bulamacı ile ilaçlanmalıdır.

Botrytis Yanıklığı
Belirtileri: Depolanmış soğanlarda olabildiği gibi, bitkinin gelişmesi sırasında da meydana çıkan bir hastalıktır. Soğanlarda sarı – kahve renkte yaprak ve çiçeklerde ise siyah kırmızımsı renkte görülen lekeler zamanla yayılarak bitkinin orta kısmını çürütmeye başlar. Böyle bitkiler solar ve bükülürler.

Mücadelesi: Hastalığın  görüldüğü bölgelerde münavebe uygulanmalıdır. Hasta soğanlar seçilip imha edilmelidir. Bitkiler çiçek bağlamadan önce Vinclozolin, Benomyl, Captan, Mancozeb, Metiram veya T. M. T. D terkipli ilaçlardan biri ile ilaçlanmalıdır. Çiçek devresine kadar 4 – 5 gün, Vinclozolin terkipli ilaçlarla ise, (8 – 10 gün aralıklarla) ilaçlamalara devam edilmelidir.

All Rights Reserved. © Asya Lale | www.asyalale.com facebook twitter instagram instagram